Chata ŠVÝCARSKÝ DVŮR

ubytování v Janských Lázních

česky english
facebook twitter

Okolí

Lázeňské město Janské Lázně leží na úpatí Černé hory ve východních Krkonoších. Podle Hüttlovy kroniky ze 16. století byl teplý pramen v Janských Lázních objeven již roku 1006 Janem z Chockova, zbrojnošem rytíře Albrechta z Trautenberku. K prvnímu doloženému využití pramene k léčebným účelům došlo ve 14. století. K prudkému rozvoji lázeňství došlo v Janských Lázních v 19. století, kdy také došlo k vybudování secesní lázeňské kolonády. V současné době jsou lázně specializovány zejména na nemoci pohybového ústrojí.
Janské Lázně jsou ideálním místem pro klidnou zimní i letní dovolenou.  Mezi největší lákadla regionu patří Černá hora (1 299 m n. m.). Na její vrchol se můžete vypravit pěšky, na kole, nebo se můžete svézt moderní osmimístnou kabinovou lanovou dráhou. Janské Lázně jsou také výborným výchozím místem pro výlety za zajímavými místy Krkonoš, mezi něž patří Pec pod Sněžkou, Adršpašské skály, Pramen Labe či ZOO ve Dvoře Králové nad Labem.
V zimním období čeká na lyžaře a snowboardisty několik kilometrů špičkově upravovaných sjezdových tratí všech druhů obtížnosti. Na své si v okolí Janských Lázní přijdou i běžkaři, neboť se v okolí nachází více než 50 km udržovaných běžeckých tras. Lákavou možností pro zimní vyžití je také Černohorská sáňkařská cesta o délce 3,5 km.

Tipy na výlety v okolí Janských Lázní:

Lesní lanový park

Lanový park ve stromech se skládá ze cca 40ti překážek ve dvou okruzích. Kromě jiných zajímavých lanových překážek se zde můžete ze stromu na strom dopravit i na saních nebo na kole. Dále na vás v lanovém parku čeká adrenalinový zážitek v podobě skoku z 12ti metrů a několik přejezdů na kladce.

Lanovkou na Černou horu

Vyjedete lanovkou na Černou horu a můžete se vydat na rozhlednu:
Rozhledna Panorama na Černé hoře je původní sloup lanové dráhy ve vzdálenosti 100 m od horní stanice současné lanovky, směrem k lyžařskému vleku Anděl. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 21 metrů, odkud se nabízí krásný kruhový pohled nejen do kraje, ale i na značnou část Krkonoš.

Pec pod Sněžkou

Výlet na nejvyšší horu České republiky – Sněžka

Otevřený důl – v Obřím dole

Rozhledna Hnědý vrch
Rozhledna je umístěna v nadmořské výšce 1 207 metrů nad mořem. Hlavní vyhlídková plošina je ve výšce 27 metrů nad zemí, celkem měří rozhledna 30,85 m. Pec pod Sněžkou vybudovala rozhlednu na Hnědém vrchu, aby vytvořila další snadno dostupný cíl výletů a odlehčila tak vrcholu Sněžky.

Další zajímavosti v okolí:

  • Zoo – Dvůr Králové nad Labem
  • Adršpašsko – teplické  skály
  • Broumovské stěny
  • Babiččino údolí  a zámek – v Ratibořicích
  • Kuks – Betlém
  • Josefov – pevnost
  • Špindlerův Mlýn – Labské údolí, pramen Labe
  • Hostinné – galerie antického umění
  • Vrchlabí – zámek a Krkonošské muzeum

Tipy na pěší výlety:

Vycházková trasa Střední hřeben

Náměstí od kolonády – katolický kostel – Rudolfovo údolí – kolem dětské léčebny Vesna
Po Středním hřebenu dojdete k výletnímu místu Hoffmanově boudě. Délka trasy 2,5 km.

Černohorské rašeliniště

Černohorské rašeliniště se nachází v plochém sedle mezi Černou a Světlou horou. Jedná se o asi 4,5 km dlouhou naučnou stezku s několika panely, vedoucí od Černé boudy k Václaváku, Hubertově vyhlídce, Velkým Pardubickým boudám. Lze se na ni napojit z kterékoli strany.

Luisina cesta Těsným dolem (Klausův důl)

Cesta odbočuje za mostem. Už po čtvrt kilometru stoupání je chodník zasekán do skalnatého kaňonu. Trasa vede od hotelu Lesní dům, Luisiných vodopádů Černohorského potoka.

Z Černé hory přes Václavák do Pece pod Sněžkou

Trasa je vedena od horní stanice lanové dráhy po červeně značené turistické cestě okolo Sokolské a Černé boudy k Václaváku. Trasa dále pokračuje úbočím nad Javořím potokem ke Kolínské a Pražské boudě, kde po žluté a následně modré turistické cestě sejdete do Pece pod Sněžkou. Celková délka trasy je 5,5 km.

Z Černé hory okolo Černohorského rašeliniště a Vlašských Bud do Velké Úpy

Trasa je vedena od horní stanice lanové dráhy po červeně značené turistické cestě okolo Sokolské a Černé boudy nad Václavák, kde odbočíte vpravo a po žlutě značené cestě okolo Černohorského rašeliniště přijdete na Pěticestí. Z Pěticestí se vydáte po strmé lesní pěšině k Vlašským Boudám, kde je v provozu mléčná farma manželů Sosnových. Trasa i nadále pokračuje po žlutě značené turistické cestě pozvolným sestupem do Velké Úpy. Celková délka trasy je 8,3 km.

Z Černé hory po Zvonkové cestě do Janských Lázní

Trasa je vedena od horní stanice lanové dráhy po asfaltové cestě k Zinneckerovým boudám, kde odbočíte vlevo, následně scházíte po lesní cestě úbočím Černé hory nad Těsným dolem do Janských Lázní k hotelu Lesní dům. Celková délka trasy je 5 km a je značená červenou turistickou značkou.

Z Černé hory po Černohorské silnici do Janských Lázní

Trasa je vedena od horní stanice lanové dráhy po asfaltové cestě k Zinneckerovým Boudám (červeně značená turistická cesta), po ostré zatáčce vpravo následuje dlouhý travers úbočím Černé hory k levotočivé zatáčce pod Zrcadlovkami. Na křižovatce se žlutě značenou turistickou cestou odbočíte vpravo směrem k Hoffmanovým boudám, kde překřížíte státní silnici a dále po zeleně značené cestě přijdete k dolní stanici lanové dráhy v Janských Lázních. Celková délka trasy je 6,2 km.

ubytování Kontaktní údaje

Chata Švýcarský dvůr a Apartmány U Švýcarského dvora
Lesní 83, Lesní 312
542 25 Janské Lázně

Telefon: 777 591 288, 608 379 547
E-mail: info@svycarskydvur.cz

ubytování Speciální nabídka

Speciálně pro naše hosty:
zvýhodněné permanentky do skiareálu Košťálka, zajištění půjčení lyžařského a snowboardového vybavení půjčovnou SKI Drahník za příjemné ceny a servisu až do domu.

ubytování Předpověď počasí

Radar bouřky

© Chata Švýcarský dvůr a Apartmány U Švýcarského dvora | Mapa stránek

Webdesign: Tomáš Toman